Vědecký důkaz podporující tofu při dně
Populární rostlinná alternativa masa a mléčných výrobků sója je celosvětově nejpěstovanější luštěninou a bohatým zdrojem bílkovin. Tofu, neboli sójový tvaroh, je oblíbené jídlo získané ze sóji. Vyrábí se srážením čerstvého sójového mléka, jeho lisováním do pevného bloku a následným ochlazením, v podstatě stejným způsobem, jako se vyrábí tradiční mléčný sýr srážením a tuhnutím mléka. 100 gramů tofu obsahuje 8 gramů bílkovin a 22 mg purinů, což ho řadí mezi potraviny s nízkým obsahem purinů.
Existuje studie [1], která zkoumala vliv tofu na metabolismus kyseliny močové u 8 zdravých a 10 dnavých subjektů. V rámci této studie se zjistilo, že požití tofu zvýšilo plazmatickou koncentraci kyseliny močové spolu se zvýšením clearance kyseliny močové a vylučování kyseliny močové močí. Zvýšení plazmatické koncentrace kyseliny močové však bylo překvapivě malé. Je zajímavé, že u pacientů s dnou s clearance kyseliny močové > 6,0 ml/min (spodní normální hranice) nebylo pozorováno žádné významné zvýšení plazmatické močoviny a clearance kyseliny močové. Výsledky studie naznačují, že tofu je výhodným zdrojem bílkovin, zejména u pacientů s dnou s clearance kyseliny močové > 6,0 ml/min.
Tofu obsah purinů
Tofu se získává ze sóji a sója je přímo nabitá puriny. 100 gramů sóji obsahuje 18 gramů bílkovin a 137 mg purinů, což sóju řadí mezi potraviny s vysokým obsahem purinů. Jak to, že tofu patří mezi potraviny s nízkým obsahem purinů a navíc po konzumaci vůbec neovlivňuje úrovně kyseliny močové a nezhoršuje dnu, když samotná sója je úplný opak? Může za to voda a způsob získávání mléka ze sóji.
Existuje vědecká studie [2], při které bylo zkoumáno rozložení obsahu purinů v sójových produktech a jeho změny při zpracování sójového mléka. Výsledky ukázaly, že obsah purinů v tofu (sojovém tvarohu) byl 20,3-22,5 mg/100 g čerstvé hmoty, což bylo klasifikováno jako potravina s nízkým obsahem purinů (<25 mg/100 g čerstvé hmoty).
Fermentované produkty ze sójových bobů, jako je dou pi (sójový film), dou shi (fermentované sójové boby), sójová omáčka, miso, dou ban jiang (sójová pasta), dou fu ru (fermentovaný sójový tvaroh) a chou dou fu (silný vonící konzervovaný fazolový tvaroh), obsahovaly puriny v rozmezí 28,5-75,0 mg/100 g čerstvé hmoty, což byly potraviny se středním obsahem purinů.
Významným faktorem se ukázala vlhkost v sóji. Vysoká vlhkost v sóji vede k relativnímu snížení obsahu pevných látek, což vede ke snížení obsahu purinů. Studií ale bylo také zjištěno, že u některých vybraných produktů pro vegetariány však takový vztah neexistoval. Při zpracování sojového mléka sojové boby v kroku máčení absorbují vodu až ze 60 %, což vede ke snížení obsahu pevných látek a následně ke snížení obsahu purinů.
Úroveň obsahu purinů v sójovém mléce je 12 mg/100 g čerstvé hmoty, což je potravina s nízkým obsahem purinů. Z tohoto faktu vyplynulo, že během homogenizace byla do roztoku sójového mléka extrahována pouze část z celkového obsahu purinů v sójových bobech. V kroku vaření nebyly zjištěny žádné významné změny v množství purinů.
Zkušenosti s tofu při dně
Zde jsou poznatky pacienta potýkajícího se s nemocí dna.
Na rozdíl od jiných forem artritidy není dna chronická, ale vzplane v epizodách trvajících jen několik dní. Můj první útok byl v polovině 80. let. Byl jsem vegetarián, ale jedl jsem příliš mnoho živočišných bílkovin - zejména sýr jako pohodlnou potravinu, studoval jsem doktorát, protože se mi rozpadlo manželství. Můj lékař mi během vzplanutí přikázal užívat Colchicin, odvozený z krokusů jako šafrán, ale se spoustou potenciálně závažných vedlejších účinků. Již nedoporučujeme! A Allopurinol (Milurit, pozn. redakce) musíte neustále užívat, ať už jste nemocní nebo ne, takže jen mnohem více peněz pro Big Pharma.
Rychlý posun vpřed na začátek roku 2000. Nová žena a rodina, mnohem méně stresu, vegan a žádná aktivní dna po celé desetiletí. Snědl jsem celý blok tofu (340 g) jako salát z tofu směs (extra pevné tofu, vymačkané nasucho, poté rozdrobené vidličkou, hroznové semínko Vegenaise, jemně nasekaný celer včetně listů, jemně nakrájená červená nebo Vidalia cibule, kurkuma, černý pepř, celozrnná hořčice, kelp prášek, miso) vše položeno na knäckebrotu nebo žitném chlebu, nebo jen tak. Tak lahodné! NEMŮŽU UVĚŘIT, že jsem to snědl celé, ale omezte prosím své denní bílkoviny na ne více než 1/2 bloku (170 g). Mé tříčlenné rodině vystačí 1 blok tofu (340 g) na celý den, každý den po celá léta. A od té doby, co jsem omezil bílkoviny jen na tohle tofu, žádná dna už nikdy víc mě netrápila.
Moje rada na záchvat při dně: Okamžitě ODSTRANĚTE VŠECHNY bílkoviny po dobu (nejvýše 2–3 dnů). Jezte hodně třešní a višní (ale ne těch tmavých/sladkých) a/nebo pijte šťávu z višní. Jezte celer nebo pijte čaj z celerových semínek nebo kořene pampelišky, abyste hodně čůrali a vypláchli krystalky kyseliny močové, které bodají do nervů v blízkosti vašich kloubů. Pro zmírnění bolesti udržujte nohu zvednutou, s ledem uvnitř tenkého ručníku na špičce nohy. Vždy mi pomohla kurkuma s černým pepřem nebo její koncentrát, kurkumin s Bioperinem. Četl jsem, že aspirin na mírnění bolesti zhoršuje dnu. Já osobně neberu tyto NSAID, YMMV, cokoliv. Nejdůležitější jsou: třešně na antokyany a diuretika celer nebo hodně vody na zředění a vyplavení kyseliny močové.
Zdravotní přínosy konzumace tofu
Nutriční profil tofu
100g porce dušeného tofu obsahuje:
- 73 kcal / 304 kJ;
- 8,1 g bílkovin;
- 4,2 g tuku;
- 0,5 g nasycených tuků;
- 0,8 g mononenasycených tuků;
- 2,0 g polynenasycených tuků;
- 0,7 g sacharidů.
Hladiny vápníku v tofu se liší, proto zkontrolujte štítky a hledejte produkt, který má „kalciovou sadu“ – to znamená, že do produktu byl přidán chlorid vápenatý (E509) nebo síran vápenatý (E516).
10 zdravotních výhod tofu
- Zdroj „kompletních“ rostlinných bílkovin. Sója, včetně tofu, je užitečným zdrojem rostlinných bílkovin , poskytuje všech devět esenciálních aminokyselin, které potřebujeme pro růst, obnovu a funkce, jako je imunita. Stravitelnost proteinu v sóji je velmi dobrá, přičemž některé studie naznačují, že může být dokonce srovnatelná s živočišnými proteiny.
- Zdroj ochranných rostlinných látek. Sojové produkty, a především tofu, obsahují přírodní rostlinné sloučeniny zvané isoflavony; ty jsou ochranné a jako takové pomáhají minimalizovat poškození známé jako oxidační stres. Právě toto poškození se podílí jak na stárnutí, tak na vzniku řady chronických onemocnění. Sójové boby obsahují také další aktivní rostlinné sloučeniny, jako jsou saponiny.
- Je bohaté na živiny, dodává relativně více živin než kalorií. Tofu je bohaté na živiny – to znamená, že poskytuje mnoho živin, v užitečném množství vzhledem k množství energie (kalorií), které poskytuje.
- Může zmírnit perimenopauzální symptomy. Isoflavony jsou také často popisovány jako fytoestrogeny; to znamená, že napodobují slabou formu ženského hormonu estrogenu v těle a některé ženy zjišťují, že jim pomáhá s perimenopauzálními příznaky, jako je špatná nálada a návaly horka. Genetika, vaše střevní mikroflóra a faktory životního prostředí hrají obrovskou roli v tom, jak naše těla reagují na určité potraviny, takže zatím nelze říci, zda je strava bohatá na fytoestrogenní potraviny prospěšná pro všechny ženy.
- Může podporovat zdraví srdce. Pravidelná konzumace luštěnin, včetně sóji, je spojena s nižším rizikem srdečních onemocnění; Předpokládá se, že je to proto, že jsou bohatým zdrojem fytochemikálií a také vlákniny.
- Může pomoci snížit cholesterol. Pravidelná konzumace potravin bohatých na isoflavony, jako je tofu, je spojována se sníženou hladinou cholesterolu. Studie [3] naznačují, že konzumací tofu se dosáhne snížení lipoproteinu s nízkou hustotou (LDL), typu často označovaného jako „špatný“ cholesterol, a také celkového cholesterolu.
- Může podporovat snížení krevního cukru. Jedna studie [4] na ženách po menopauze, které konzumovaly 100 mg sójových isoflavonů každý den, zaznamenala snížení hladiny cukru v krvi nalačno o 15 procent a hladiny inzulínu o 23 procent. Podobně diabetické ženy po menopauze, které suplementovaly izolovaný sójový protein, zaznamenaly snížení hladiny inzulínu nalačno, inzulínovou rezistenci a zlepšení správy cholesterolu. Jiné studie však přinesly smíšená zjištění, která naznačují, že se v této oblasti máme ještě co učit. Zdá se, že konzumace sójových potravin, jako je tofu, může být užitečná, ale je zapotřebí více studií.
- Může podporovat zdraví kostí. Studie [5] naznačují, že isoflavony v sóji mohou pomoci snížit ztrátu kostní hmoty a zlepšit hustotu kostních minerálů u žen po menopauze.
- Může zvednout náladu. Studie [6] naznačují, že pravidelný příjem sójových potravin může mít příznivý vliv na duševní zdraví starších dospělých, přičemž vyšší příjem je spojen s nižším rizikem deprese. Pokud však užíváte léky na depresi, promluvte si se svým praktickým lékařem, než provedete významné změny v příjmu sóji.
- Může snížit riziko některých druhů rakoviny. Mírný příjem sójových potravin bohatých na isoflavony, jako je tofu, může snížit riziko rakoviny prsu u žen před a po menopauze [7]. Kromě toho se zdá, že studie naznačují, že příjem, srovnatelný s příjmem asijských populací, nemá žádné škodlivé účinky na riziko recidivy rakoviny prsu. To může být zvláště důležité pro ženy, které mohou být vystaveny zvýšenému riziku kvůli svému genetickému profilu.