Jak správně konzumovat maso při dně
Puriny samy o sobě nejsou problém – puriny jsou produkovány přirozeně v lidském těle a také je můžeme najít v mnoha potravinách. Problém je v tom, že se puriny rozkládají na kyselinu močovou, která může tvořit krystalky ukládající se v kloubech a způsobující bolest a zánět. Tato bolest je označována jako dna, případně záchvat dny.
Máte-li výše uvedené potíže, měli byste držet dietu chudou na puriny, tedy upřednostňovat potraviny s jejich nízkým obsahem. Zároveň se vyhýbejte potravinám a nápojům, které blokují metabolismus purinů, jedná se především o alkohol a nasycené tuky.
Nízkopurinová dieta je vhodná pro každého, kdo:
- potřebuje hlídat hladinu kyseliny močové v krvi;
- trpí ledvinovými kameny;
- má náběh nebo už onemocněl dnou.
Při nízkopurinové stravě je důležité pít hodně vody. Ta podporuje trávení a snižuje koncentraci kyseliny močové v krvi. Odborníci doporučují 8 a více sklenic vody denně.
Základ stravy by měly tvořit potraviny s obsahem purinů nižším než 50 mg/g váhy. Důležité je omezit potraviny s obsahem purinů kolem 50–150 mg/g váhy a vyřadit ze stravy potraviny obsahující více než 150 mg/g váhy.
K nejběžnějším zdrojům purinů patří maso z mladých zvířat, zvěřina, smažená a grilovaná masa, uzeniny, masové polévky a vývary, vnitřnosti, tučné sýry, sójová omáčka, čokoláda, luštěniny, kakao, celozrnné výrobky a alkohol.
Ze zeleniny má vyšší obsah purinů špenát, kapusta, houby, rebarbora, česnek, křen a chřest, ale jsou i studie, které zpochybňují, že by běžná konzumace zeleniny skutečně významně zvyšovala riziko vzniku dny.
Nejznámější příčinou zvýšení kyseliny močové je nadměrná konzumace masa. Puriny, které jsou v mase obsaženy, se vyplavují do vody, a proto je u masa důležitá jeho úprava. Nejméně riskantní je maso vařené ve větším množství vody, kterou nekonzumujeme.
Puriny v krůtím mase
Krocan obsahuje 62 purinů ve 100 g výrobku.
Příčinou dny je změna v metabolismu bílkovin obsahujících purinové látky. Doporučuje se snížit celkové množství bílkovin na 50–60 g/den, to znamená 0,6–0,8 g/kg hmotnosti. Maso se zařazuje nejlépe jen 1x denně, ostatní bílkoviny se přijímají ve formě mléčných výrobků. Porce masa by neměla překročit doporučovaných 90 g před kuchyňskou úpravou. Důležité je omezit zvláště příjem masa mladých živočichů. V období záchvatů je vhodná bezmasá dieta bez dráždivých druhů koření a správná technologická úprava pokrmů.
Typickou příčinou dny je vedle stravy zvýšený příjem alkoholu a také obezita. U obézních pacientů je snaha o redukci hmotnosti. Negativní vliv má i již výš zmíněný nedostatečný příjem tekutin.
Technologická úprava pokrmů
Za vhodné technologické zpracování při onemocnění dnou se považuje dušení nebo vaření ve větším množství tekutiny, aby se vyplavily puriny. Grilování a smažení je z tohoto důvodu nevhodné.
K dochucení je možné použít různé druhy bylinek nebo maso můžeme naplnit různými druhy zeleniny, například rajčaty, paprikami, bramborami, kedlubnami.
Masové vývary a dráždivá koření se nedoporučují.
Více se o této problematice dozvíte zde.
Recepty s nízkými puriny
Při onemocnění dnou se vyřazují z jídelníčku masové šťávy, extrakty z masa, mladé druhy masa, vnitřnosti. Dle aktuálního zdravotního stavu se může zařadit maso 1–2x týdně v polovičním množství, a to jen hovězí, vepřové zadní. Absolutně nevhodné jsou mořské ryby, sardinky, slanečci, rybí konzervy, zavináče, kaviár. Z rostlinných zdrojů jsou nevhodné luštěniny (čočka, fazole, hrách, fazole mungo), dále špenát, chřest, zelený hrášek, fíky. Nedoporučuje se čokoláda, silné kakao, silný černý čaj, káva, alkohol. Z koření je nevhodná sladká paprika nebo pepř. Lze jíst mléčné výrobky, mléko, vejce, těstoviny, rýži, pečivo, brambory, obiloviny. V jídelníčku u cukrovky (diety při diabetes mellitus) je nutné se vyvarovat sladkých jídel, sladkostí a zařazovat ve správně odváženém množství sacharidové potraviny. Sacharidovými potravinami jsou myšleny obiloviny, mlýnské a pekárenské výrobky (pečivo), brambory, těstoviny, rýže, knedlíky, noky.
Kuřecí prsa s celerovými hranolky
Ingredience: 500 g krůtích prsou, 1 celer, sůl, pepř, sýr podle chuti nakrájený na plátky
Postup: Krůtí prsa nakrájíme na plátky, jemně naklepeme, osolíme a opepříme. Do každého kousku vložíme na plátky nakrájený sýr a zarolujeme. Propíchneme párátkem, opečeme zprudka na pánvi a pak dáme péct. Celer nakrájíme na hranolky a pečeme doměkka.
Přírodní krůtí plátek s kuskusem
Ingredience: krůtí prsa, kuskus, olej, sůl, bylinky, máslo, mrkev, celer, petržel, rozinky, kysaná smetana
Postup: Krůtí prsa naklepejte a zprudka orestujte na kvalitním olivovém oleji. Solí šetřete, okořeňte maso bylinkami. Kuskus připravte dle návodu. Na pánvi orestujte zeleninu (mrkev, celer, petržel), přidejte hrst rozinek a promíchejte s kuskusem. Na talíř dejte dva až tři kopečky kuskusu, přelijte kysanou smetanou a přidejte přírodní plátek.
Krůtí plátek na másle
Ingredience: 1 polévková lžíce citronové šťávy, 200 g krůtích prsou, 15 g másla, sůl, 250 ml vody
Postup: Maso pokapeme citronovou šťávou a osolíme. Vložíme do teflonové pánve vhodné do trouby, mírně podlijeme vodou a pečeme doměkka. Na upečené maso naklademe kousky másla. Podáváme s bramborovou kaší nebo vařenými brambory.
Rizoto
Ingredience: 40 g mrkve, 20 g rostlinného oleje, 1 špetka pažitky, 20 g rajčatového protlaku, 200 g dušené rýže, sůl, 160 g krůtího masa, 500 ml vody
Postup: Na kostičky nakrájíme mrkev, propláchneme rýži. Rýži a mrkev přidáme k masu, promícháme, zalijeme vodou a dusíme, přidáme protlak a prohřejeme. Na talíři můžeme posypat nasekanou pažitkou.
Zapečené brambory
Ingredience: 500 g brambor, 120 g brokolice, 20 g cibule, 100 ml polotučného mléka, 120 g mrkve, 5 g petrželové natě, 10 g řepkového oleje, 30 g sýru Eidam (cihla 30 %), 100 g krůtího vařeného masa, 1 vejce
Postup: Omyjeme brambory a uvaříme je ve slupce. Současně dáme vařit mrkev, brokolici a maso. Po vychladnutí brambory oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Uvařenou mrkev a maso nakrájíme na kostičky, pokrájíme brokolici, na plátky nakrájíme cibuli a nasekáme zelenou petrželku. Všechny připravené suroviny smícháme a dáme zapéct v zapékací formě vymazané olejem. Po zapečení zalijeme vejcem rozšlehaným v mléce, zasypeme strouhaným sýrem a znovu zapečeme.
Vařené krůtí maso
Ingredience: 160 g krůtího masa, 100 g jablek, 20 g křenu, 1 kávová lžička jablečného octa, sůl, 1 l vody
Postup: Maso omyjeme, vložíme do osolené vroucí vody a vaříme doměkka. Hotové maso podáváme s nastrouhanými jablky smíchanými s křenem. Jablka s křenem můžeme dochutit octem.
Masová pomazánka
Ingredience: 20 g másla, 1 špetka pažitky, 1 špetka petržele kudrnky, 50 g smetanového taveného sýra, sůl, 150 g krůtího masa, 1 l vody
Postup: Uvaříme krůtí maso, umeleme a smícháme s máslem, taveným sýrem a osolíme. Řádně rozšleháme. Pomazánku ozdobíme pažitkou nebo zelenou petrželkou.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Fresh