Nemoc dna – příznaky
Pro dnu jsou charakteristické dnavé záchvaty. Záchvat dny se ohlašuje prudkou bolestí, začínající většinou v zadním kloubu na palci u nohy. Obvykle vzniká nad ránem, ale může k tomu dojít kdykoliv během dne. Postižený kloub oteče a nesnese na sobě jakýkoli dotek – i přikrytí lehkou přikrývkou působí pacientovi téměř nesnesitelná muka! Bolest rovněž omezuje pacienta v pohybu. Po 5–7 dnech záchvat sám pomalu ustoupí. Jestliže jsou podána nesteroidní antirevmatika, je úleva prakticky okamžitá a pacient se brzy začne cítit dobře.
Rozlišují se dvě formy dny: akutní a chronická
Akutní dna – je pro ni typický náhlý vznik nad ránem nebo v noci, postihuje hlavně kloub na noze se všemi výše uvedenými příznaky, kloub je oteklý, lesklý a červený, přes den bolest ustupuje, aby se večer opět zhoršila.
Chronická dna – deformace kloubů na prstech rukou a nohou, ale také na zápěstí nebo na loktech, omezená pohyblivost kloubů, vznik tuhých nebolestivých podkožních uzlů (pokud vyhřeznou ven, vytéká z nich bílá kašovitá hmota), tyto uzly najdeme nejčastěji v okolí kloubů, v ušních chrupavkách, na noze nebo ve šlachách.
Krystalky kyseliny močové se vlivem gravitace usazují především v dolní části těla. Mají ostré hrany, takže se zabodávají do kloubního vaziva a působí silné bolesti.
Dnou trpěly i mnohé známé osobnosti – od Charlese Darwina, Olivera Cromwella, Isaaca Newtona až po Ludvíka XIV. nebo Paracelsa. Tato „královna chorob“ děsila a dodnes děsí nemocné především deformacemi prstů a velkými bolestmi.
Jak se projevuje dna
Subjektivně se dna projevuje nervozitou, pocením, nutkáním na močení, nechutenstvím, pocitem nevolnosti až nutkání na zvracení, bolestí svalů. Posléze zánětem a bolestivostí kloubu, otokem a teplotou tkáně.
První příznaky dny
Příznaky onemocnění dnou se mohou projevovat velmi atypicky, patří mezi ně:
- potíže s trávením (pálení žáhy, průjem, pálení v okolí konečníku);
- bolesti svalů;
- bolesti nervů;
- bolesti hlavy až migréna;
- změny na kůži (deformace nehtů, ekzém);
- poruchy zraku.
Diagnostika onemocnění se o tyto příznaky z velké části opírá. Z testů se zjišťuje především zvýšená hladina kyseliny močové v krvi (nemusí být přítomná vždy) a nález urátových krystalů v tekutině obklopující kloub.
K projevení příznaků dny může dojít náhle, obvykle při dietetické chybě. S dnou se nejčastěji setkáte v období zabijaček a ve chvíli, kdy je člověk hodně ve stresu.
U mužů se tato nemoc objevuje okolo 40. roku věku, u žen pak okolo 50. roku věku, obvykle v souvislosti s klimakteriem.
Mezi rizikové faktory patří především:
- konzumace tučných jídel;
- pravidelné pití alkoholu;
- nedostatečný pitný režim;
- nedostatek pohybu;
- nadváha;
- vrozený defekt metabolismu purinů;
- zvýšená tvorba kyseliny močové (metabolické poruchy při její syntéze);
- nedostatečné vylučování kyseliny močové ledvinami (porucha ledvin);
- užívání některých léků (diuretika).
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Ony