Potraviny s nejnižším množstvím purinů
Mezi doporučené potraviny, respektive vhodné potraviny patří:
- ovoce – třešně, jablko, hruška, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, ananas, angrešt, švestky, pomeranče
- zelenina – celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, kapusta, květák, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, salát, mrkev, sója, paprika, chřest, kedlubny, okurky, avokádo
- houby
- tmavé pečivo, knäckebrot, suchary
- sušenky, bábovka, croissant, perník, závin
- zázvor, kopr, tzatziki, petržel, pažitka, kmín, majoránka
- puding, zmrzlina
- mléko, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, sýry, brynza, jogurty
- vejce
- těstoviny, jáhly, pohanka, rýže
- bílé konzervované fazole
- džem, med, rozinky, mandle
- hořčice
- koroptev, krůta, holub, králík, zajíc
- ryby – lín, sumec, platýs, úhoř
Pití bez purinů
Dietu by měl provázet zvýšený přísun tekutin (alespoň 2 litry denně). Mezi tolerované potraviny patří ovocné šťávy bez cukru v přiměřeném množství. V omezeném množství lze konzumovat kávu, minerálky, slabý čaj. Pito, pivo a přírodní víno je možné pít jen v omezeném množství.
Dna a alkohol
Příjem alkoholu je silně spojen se zvýšeným rizikem dny. Toto riziko se podstatně liší podle typu alkoholického nápoje: pivo představuje větší riziko než lihoviny, zatímco mírné pití vína (1 dl denně) toto riziko nezvyšuje.
Slazené nápoje
Konzumace nealkoholických nápojů slazených cukrem či fruktózou je u mužů silně spojena se zvýšeným rizikem dny. Riziko může také zvýšit ovoce a ovocné šťávy bohaté na fruktózu.
Káva a dna
Pití kávy je sporné. Muži, kteří pijí čtyři až pět šálků kávy denně, mají dle provedených studií o 40 procent nižší relativní riziko dny ve srovnání s muži, kteří kávu nepijí. Káva bez kofeinu také mírně snižuje riziko dny, ale čaj žádný účinek nemá, což naznačuje, že za vliv na dnu je odpovědné něco jiného než kofein.
Existuje teorie, že kyselina chlorogenová, složka kávy, může být ve skutečnosti příčinou toho, že je káva spojována s nižším výskytem dny, Kyselina chlorogenová a další antioxidanty totiž pomáhají snižovat hladinu hormonu v krvi, inzulinu. Hladiny inzulinu a kyseliny močové (chemické látky, které spouštějí dnu) jsou úzce spjaty. Když jsou hladiny inzulinu nízké, má tendenci klesat i kyselina močová. Lidé, kteří pili několik šálků kávy denně, měli i nižší hladinu kyseliny močové. Háček je v tom, že káva by neměla být slazená.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Dallo